Na użytkowników będą czekać 104 rowery, z czego 15 będzie wyposażonych w foteliki dla dzieci. W tym roku pojawią się dwie nowe stacje przy ulicy Rybnickiej. Ponadto, po konsultacjach miedzy Nextbike a władzami miasta, utworzona została także tymczasowa stacja przy Przystani Szymańcówce, umożliwiając każdemu korzystanie z rowerów.
Aby korzystać z JASkółki, konieczne będzie pobranie specjalnej aplikacji na telefon. Opłaty za użytkowanie rowerów miejskich pozostają niezmienione w tym roku. Pierwsze 20 minut pozostaje bezpłatne, po czym naliczana jest opłata w wysokości 3 groszy za każdą kolejną minutę. W Jastrzębiu-Zdroju seniorzy nadal mogą korzystać z rowerów za darmo.
W 2023 roku użytkownicy skorzystali z jastrzębskich jednośladów ponad 25 tys. razy, a mediana czasu przejazdów wyniosła 10 minut, co wyraźnie pokazuje, że mieszkańcy bardzo chętnie i często wybierają rower jako pełnoprawny środek transportu, a nie tylko rekreacji. Cieszy nas, że z roku na rok rower publiczny odgrywa coraz większą rolę w transformacji małych i średnich miejscowości w Polsce, przyczyniając się do rozwoju lokalnego, ekologicznego transportu. System JASkółka to jeden z tych systemów, który stanowi symbol realnej zmiany w sposobie myślenia o mobilności miejskiej, promujący aktywny tryb życia i dbałość o środowisko – komentuje Marcin Sałański, Rzecznik Prasowy Grupy Nextbike.
Podobnie jak w zeszłym roku na ulice Jastrzębia-Zdroju wyjadą rowery czwartej generacji. Przed wypożyczeniem roweru należy uruchomić aplikację, a następnie zeskanować kod QR znajdujący się na rowerze lub wpisać numer roweru. Potem wystarczy kliknąć: „Wypożycz rower” i gotowe. Blokada O-lock, znajdująca się na tylnym kole, otworzy się automatycznie. Rower zwracamy, zamykając blokadę O-lock.